Pri ochoreniach z prechladnutia sa jedná väčšinou o infekcie horných dýchacích ciest, ku ktorým dochádza najmä po pôsobení chladu.
Typickými príznakmi prechladnutia sú – kašeľ (najmä suchý, ale aj vlhký spojený s vykašliavaním), nádcha a zachrípnutie, zvýšená teplota, bolesť celého tela, pocit únavy; u detí sa môže príležitostne objavovať aj horúčka.
Bežné prechladnutie môže byť spôsobené rôznymi typmi vírusov či baktérií, preto neexistuje jeho jednotná liečba. Všetko závisí od typu ochorenia a jeho príčiny.
Najdôležitejšie je, aby aj bežné prechladnutie bolo liečené. V prvom rade je potrebné uľahčiť ťažkosti spôsobené prechladnutím, a to najmä odpočinkom (obmedzením fyzickej aj duševnej aktivity), vypotením sa v posteli, parnou inhaláciou (napr. záparom z rumančeka alebo šalvie), horúcimi nápojmi s medom, teplými obkladmi na hrdlo, kloktaním (šalvia, slaná voda), či používaním nosových kvapiek, prostriedkov proti kašľu, či pastiliek na cmúľanie. Ak niekto fajčí je potrebné fajčenie obmedziť, alebo úplne vylúčiť.
Počas prechladnutia je normálnou reakciou tela nechutenstvo. Pôst urýchľuje vyliečenie pokiaľ má organizmus dostatok tekutín (horúce nápoje, voda), štiav (citrón, pomaranč, mrkva) a vitamínov. Lepšie je prijímať vitamíny v menších dávkach a častejšie.
Ako prevencia pred ochoreniami z prechladnutia sa odporúča bohatá strava s obsahom vitamínov, otužovanie, šport a posilňovanie imunitného systému. Správna činnosť imunitného systému je základným predpokladom zdravia.
Možnou komplikáciou prechladnutia je bakteriálna infekcia (zápal stredného ucha alebo prínosových dutín). Vtedy je nutné vyhľadať odbornú pomoc lekára.
Ochorenie z prechladnutia väčšinou po 8 – 10 dňoch ustúpi aj bez terapeutických opatrení. V priaznivom prípade je možné vyliečiť prechladnutie do 3 dní a u ľudí s dobrou imunitou aj do 24 hodín. Avšak pri nesprávnom spôsobe liečby a pridružení bakteriálnej infekcie môže byť obdobie rekonvalescencie oveľa dlhšie.